جدیدترین آمار انجمن سرطان ایران

* در سال 1395:

-تخمین زده می شود 30 هزار نفر به علت سرطان جان خود را از دست می‌دهند. کشنده‌ترین سرطان در ایران سرطان معده است که بیشترین آمار آن نیز در مردان دیده می‌شود. بعد از آن سرطان پستان در زنان شیوع زیادی دارد.

- سن ابتلا به سرطان پستان در ایران 10 تا 12 سال کمتر از کشورهای توسعه‌یافته است. متوسط سن ابتلا در ایران 50 سال اس و نیمی از افراد مبتلا به سرطان پستان زیر 50 سال و نیمی از آن‌ها بالای 50 سال دارند. این عدد کمتر از کشورهای در حال توسعه است.

- سالانه حدود 10 هزار نفر در ایران به سرطان پستان مبتلا می شوند و حدود 25 درصد از آن منجر به مرگ می‌شود. متوسط سن ابتلا در ایران 50 سال است. نیمی از افراد مبتلا به سرطان پستان زیر 50 سال و نیمی از آن‌ها بالای 50 سال دارند. این عدد کمتر از کشورهای در حال توسعه است.

- بروز انواع سرطان در ایران در حال افزایش است و پیش‌بینی می‌شود در دو دهه آینده در ایران حدود 70 تا 80 درصد افزایش داشته باشد.

سرطان

 

- در سال 2012 میلادی تعداد موارد جدید سرطان در جهان 14 میلیون نفر بود که این رقم در 18 سال آینده به 2 برابر افزایش می‌یابد. بنابراین در ایران نیز متناسب با جهان این رقم رو به افزایش خواهد بود.

- مهم‌ترین و واضح‌ترین عامل ابتلا به سرطان، شیوه نامناسب زندگی مانند چاقی، کم‌تحرکی و مصرف غذاهای نامناسب است.

- متوسط مرحله بیماری در هنگام تشخیص در ایران، نسبت به کشور‌های پیشرفته بسیار بالاست و مشکلات فرهنگی به عنوان اولین و مهم‌ترین عامل تشخیص دیررس سرطان پستان است.

موضوع: آمار علمی - تحقیقاتی،
برچسب ها: سرطان، انجمن سرطان ایران، جدیدترین آمار، 1395،
[ پنجشنبه 31 فروردین 1396 ] [ 03:43 ب.ظ ] [ دکتر علی اکبر حافظی ]