Admin Logo
themebox Logo
تاریخ:سه شنبه 30 تیر 1394-08:03 ب.ظ

پروتز باسن (بزرگ کردن باسن)

پروتز باسن

عمل های جراحی زیبایی باسن ۳  گروه هستند؛

1- کوچک کردن باسن: برای بیمارانی که از پر چربی بودن باسن شاکی هستند.

2- بزرگ کردن باسن: برای بیمارانی که خواهان حجیم شدن باسن هستند.

3- لیفت باسن: برای بیمارانی که به علت کاهش وزن دچار شلی و افتادگی پوست باسن شده اند.

 

بزرگ کردن باسن

بزرگ کردن باسن به دو روش انجام می شود:

1- تزریق چربی: چربی را می توان از شکم؛ پهلوها و ران ها ساکشن کرده و به باسن تزریق کرد. اگر ساکشن چربی بدون فشار منفی زیاد انجام شود پاره شدن و تخریب سلول های چربی به حداقل می رسد. تزریق چربی احتمال پس زدن پروتز را ندارد و عمل کم خطرتری است. این عمل راحت بوده ولی به علت اینکه هنگام نشستن ؛ فشار وزن بدن به این قسمت وارد می شود باعث جابجایی چربی و افزایش جذب آن می شود. فعالیت نرمال بعد از دو روز و فعالیت فیزیکی  بعد از دو هفته شروع می شود. اشکال این روش احتمال جذب چربی و نیاز به تزریق مجدد است.

2- استفاده از پروتز برای حجیم کردن باسن: این پروتز از جنس سیلیکون بوده و از پروتز پستان محکم تر است. عمل جراحی از خطی به طول ۵ سانتیمتر در چین بین دو باسن از روی ناحیه ساکروم در باسن دو طرف گذاشته می شود. پروتز را در ۳قسمت می توان گذاشت ۱-  زیر فاشیا ۲- لابلای عضلات  باسن ۳- زیر عضلات باسن

انواع پروتز باسن

1- پروتز سیلیکون ژلی

2- پروتز سیلیکون الاستیک با قوام سفت

انتخاب نوع پروتزباسن بر اساس قوام عضله باسن در معاینه است. برای افرادی که نیاز به افزایش تون  ناحیه باسن دارند مانند افرادی که دچار پتوز و شلی این ناحیه هستند؛یا افرادی که دفرمیتی  مادرزادی و اکتسابی در این ناحیه دارند؛ افرادی که باسن غیر قرینه دارند؛ یا افرادی که عمل ثانویه برای بزرگ کردن باسن دارند می توان از پروتز سیلیکونی الاستیک با قوام سفت  استفاده کرد. در افرادی که نیاز به افزایش تون باسن ندارند و تون عضلات خوب است می توان از پروتز سیلیکونی ژلی استفاده کرد.

روش انجام عمل پروتز باسن

در حالت ایستاده دو خط می کشیم؛ خط فوقانی در حد کرست ایلیاک و خط تحتانی در حد چین زیر باسن. بین این دو خط را به سه قسمت مساوی تقسیم می کنیم. ثلث تحتانی در هنگام نشستن وزن بدن را تحمل می کند و با آن کاری نداریم. پروتز در ثلث میانی گذاشته می شود. این عمل زیر بیهوشی عمومی یا با بی حسی موضعی انجام می شود. زمان عمل حدود 2 ساعت است. بیمار باید دو هفته قبل و بعد از عمل پروتز باسن آسپرین و سالیسیلات ها را قطع کند. عمل جراحی با برش در قسمت زیرین باسن احتمال عفونت را بالا برده و زمان بهبودی را طولانی می کند و حتی گاهی مجبور به خارج کردن پروتز می شویم. بهترین راه عمل برش 5 تا 8 سانتیمتردر خط وسط روی ناحیه ساکروم می باشد. این روش عارضه عمده ای نداشته و خطر عفونت را کم می کند. این تکنیک به پارگی پروتز نیز مقاوم است. برش 4 سانتیمتر با مقعد فاصله دارد و ناحیه مقعد با سوچوری با گاز بتادینی از ناحیه عمل جدا می شود. پروتز بین عضله گلوتئوس ماگزیموس و مدیوس گذاشته می شود؛ باید دقت کرد که پروتز در بالای محل نشستن گذاشته شود طوری که بیمار هیچگاه روی آن ننشیند. پروتز در هر طرف 4 سانتیمتر از خط وسط فاصله دارد. بعد از گذاشتن پروتز لگن؛ فاشیا در دو طرف بطور کامل و جداگانه بسته می شود. به علت احتمال سروما جهت تخلیه ترشحات می توان در هر طرف درن گذاشته و بعد از کاهش ترشحات آن را خارج کرد . بعد از عمل بیمار باید دقیقا به توصیه های پزشک مربوطه عمل کرده از نشستن روی پروتز خودداری کند و حداقل بمدت ۲ هفته از فشار آوردن روی پروتز پرهیز کند. بیمار بهتر است دو هفته روی شکم بخوابد . بعد از عمل باید تا روز پنجم که روز حمام کردن است لباس فشاری پوشیده شود. گن باید بدون چین خوردگی بوده و صاف باشد. بیمار باید پوشیدن گن را 6 تا 12 هفته ادامه دهد. آنتی بیوتیک سفتریاگسون یک گرم نیم ساعت قبل از عمل ویک گرم هر 12 ساعت  بعد از عمل 2-1 روز ادامه داده می شود و سپس سفادروگسیل روزی یک گرم تجویز می شود. مسکن های ضد التهابی و هیدروکورتیزون تجویز می شود. دوره نقاهت بعد از این عمل 4 تا 6 هفته است. بعد از این مدت بیمار می تواند فعالیت های روزمره خود را شروع کند. البته ترمیم کامل در این عمل 6 تا 8 ماه طول می کشد.

مراقبت های بعد از عمل جراحی پروتز باسن

روز اول: استراحت برای 24 ساعت

هفته اول: رانندگی نکنید- فعالیت های فیزیکی نداشته باشید.

هفته دوم: شروع تدریجی فعالیت های روتین- تا پایان هفته دوم به فعالیت های نرمال به استثنای ورزش برمی گردید.

برای شش هفته: از ورزش اندام تحتانی جلوگیری کنید- تنیس و گلف بازی نکنید- شنا نکنید- سوار اسب و موتور سیکلت نشوید.

نور آفتاب: برای حداقل 2 تا 3 هفته از تابش نور آفتاب به باسن و اسکار عمل یا روش های برنزه کردن خودداری کنید. فقط می توانید از کرم های برنزه کننده استفاده کنید.

خطرات و عوارض عمل پروتز باسن

-کنتر اکچر کپسول پروتز باسن- پارگی پروتز- عفونت- شیفت پروتز به محل بالاتر- غیر قرینه بودن- چرخش پروتز- سروما- هماتوم- افتادگی پروتز به قسمت تحتانی

این عوارض به علت فعالیت های زیاد و شروع زودهنگام آن ها قبل از مقیم شدن پروتز است.

درمان عوارض پروتز باسن

اگر سروما خودبخود رفع نشد، با جاگذاری درن و شستشوی موضعی با هیدروکورتیزون مرتفع می شود. کنتراکچر کپسول را می توان با التراسوند درمان کرد. عوارضی مانند جابجایی، غیر قرینه بودن و پارگی پروتز، نیاز به عمل مجدد دارد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : دانستنی های پزشکی شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic